Bishop's Office
Most Rev.  Alexander Sample, JCL
(906) 227-9115; 1-800-562-9745, ext. 115
Click to email Bishop Sample



Most Reverend Alexander K. Sample

Bishop of Marquette

 

Bishop Alexander K. Sample

Bishop Alexander K. Sample is the twelfth bishop of the Diocese of Marquette. He was ordained a priest of the diocese on June 1, 1990, at St. Peter Cathedral in Marquette. He served in several parish assignments before moving to Rome, Italy, from 1994-96 to earn a degree in Canon Law. Upon returning to the diocese he held a number of duties in the chancery office. He served as a member of the Marriage Tribunal, as chancellor, as a member of the College of Consultors, as director of the Department of Ministry Personnel Services, as  director of the Bishop Baraga Association, diocesan chaplain to the Knights of Columbus, and was involved in many major efforts of the diocese. On January 25, 2006, by the mandate of Pope Benedict XVI, he was ordained bishop of Marquette.

 

Visit Bishop Sample's Official Page


 

Most Reverend James H. Garland
Bishop Emeritus of Marquette
 

Bishop Emeritus James H. Garland

Bishop Emeritus James H. Garland was installed as the 11th Bishop of Marquette on November 11, 1992. He served the Marquette diocese for 13 years, retiring on December 13, 2005.

Bishop James Garland was born on December 13, 1931, at Wilmington, Ohio, to a farm family of four brothers and two sisters.  

Bishop Garland received a Bachelor's Degree in Education from Ohio State University in 1953.  In the same year, he began studies at the seminaries of the Archdiocese of Cincinnati and in 1960 received a Master's Degree in Philosophy from Mount Saint Mary's Seminary of the West.  In 1965, he received a Master's Degree in Social Work from the Catholic University of America, Washington, D.C.

After ordination to the priesthood for the Archdiocese of Cincinnati on August 15, 1959, Bishop Garland served in several parishes and directed offices of Catholic Charities in Springfield and Dayton, Ohio, and then the Archdiocesan Office of Catholic Charities.  

On June 2, 1984, Bishop Garland was appointed to the Episcopacy by Pope John Paul II and ordained Titular Bishop of Garriana and Auxiliary to the Archbishop of Cincinnati on July 25, 1984.  He also directed the Archdiocesan Departments of Community Services and Pastoral Services of the Archdiocese of Cincinnati.  

Bishop James Garland was installed as the eleventh Bishop of the Diocese of Marquette, Michigan, on November 11, 1992.  

Bishop Garland served on the Administrative Committee of the United States Catholic Conference/National Conference of Catholic Bishops.  He served as Chairman of the United States Catholic Conference Committee for the Campaign for Human Development from November 1992 to November 1995, and as Chairperson of the Bishops of Region VI of the National Conference of Catholic Bishops from November 1995 to November 1997.

Pope Benedict XVI accepted the resignation of Bishop Garland as Bishop of Marquette on December 13, 2005.  However, Bishop Garland continued to serve as diocesan administrator until Bishop Alexander K. Sample’s ordination and installation as Bishop of Marquette on January 25, 2006.

After his retirement, Bishop Garland served for two years as Executive Director of the Bishop Baraga Association, and he continues to write columns for The U.P. Catholic newspaper.  He presides at Confirmations and other events at the request of Bishop Sample and celebrates Mass regularly at the Cathedral Parish as well as providing weekend assistance for parishes of the diocese.






1004 Harbor Hills Drive Marquette, MI 49855 ~ (906) 225-1141